Pensionsskola

Pension - din framtida lön
Se till att ha tjänstepension!
Med tanke på att vi lever allt längre och kommer att vara pensionärer i kanske uppåt 20 år, gäller det att tänka på pensionen redan under yrkeslivet. Det är ju den du ska leva av sedan. Inte minst tjänstepensionen kommer att vara en viktig del av din framtida pension.
Händelser i livet
Vad händer om...?
Olika händelser på jobbet eller i livet kan påverka din pension på olika sätt, eller ge dig möjligheter eller val som är bra att känna till.
Det kan handla om att du får högre lön, blir förälder, byter jobb, ska vara tjänstledig eller arbeta utomlands. Eller kanske att du blir uppsagd eller råkar ut för en skada på jobbet.
På collectum.se (under Privat och ingången ”Situationer i livet”) kan du läsa om saker som är bra att känna till om tjänstepensionen ITP vid olika händelser i livet.

Koll på pensionen
Fem tips för att känna dig trygg
Arbetar du och har tjänstepension kan du vara trygg. Faktum är att det inte heller är så mycket du måste göra då. Men att någon gång per år titta till sin framtida pension är ett bra sätt att motarbeta pensionsoro. Och för dig som har ITP finns det olika val att göra på Mina sidor Länk till annan webbplats. om du vill, som att placera dina pengar eller välja skydd för familjen.
Här är fem tips för att du ska känna dig trygg med din pension!
Tjänstepensionen ITP
Måste jag göra val?
Nej, du behöver inte välja placering för din tjänstepension ITP om du inte vill. Genom våra upphandlingar har vi sett till att även den som inte vill vara aktiv får en bra pensionsförsäkring med låga avgifter. Det så kallade ickevalsalternativet, som även är en av de valbara försäkringarna, är en traditionell försäkring i Alecta.
Om du vill att din familj ska få pengar efter dig när du dör behöver du däremot göra ett aktivt val av familjeskydd och/eller återbetalningsskydd till din ITP.
